SKU:
70-8755
Sold out
Jaylec - Starter 24 Volts 4.5Kw 11T Cw Hino Kl300, Eh300 Eh700 Hino Bus Rg197
$613.40
$613.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Couldn't load pickup availability
PLEASE NOTE: We’re here for you before, during, and after your purchase. Whether you need fitment advice, tech support, or warranty help — our team is just a call or message away.
Warranty Included: This premium product is backed by a manufacturer’s warranty for your peace of mind.
Call us: (03) 9111 5481
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 4.5kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 28mm |
| Flange Diameter | 100mm |
| Mount Hole Center to Center | 140 x 120 x 107mm |
| Mount Hole Diameter | 13mm |
| Overall Length | 296mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
