SKU:
70-6817
Sold out
Jaylec - Starter 24 Volts 5.5Kw 13T Cw Mercedes Benz Atego
$660.40
$660.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Couldn't load pickup availability
PLEASE NOTE: We’re here for you before, during, and after your purchase. Whether you need fitment advice, tech support, or warranty help — our team is just a call or message away.
Warranty Included: This premium product is backed by a manufacturer’s warranty for your peace of mind.
Call us: (03) 9111 5481
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 5.5kW |
| Number of Teeth | 13T |
| Pinion Diameter | 46mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 48mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 90 x 90mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 264mm |
| Oil Sealed | |
| Series | PLGR |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 9.5kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
