SKU:
70-3468G
Sold out
Jaylec - Starter For Nissan Patrol Y61 Zd30Dti 12 Volts 9Th Zd30Ddti 3.0L
$535.00
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Couldn't load pickup availability
PLEASE NOTE: We’re here for you before, during, and after your purchase. Whether you need fitment advice, tech support, or warranty help — our team is just a call or message away.
Warranty Included: This premium product is backed by a manufacturer’s warranty for your peace of mind.
Call us: (03) 9111 5481
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 2.3kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 11mm |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Hole Center to Center | 110mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 212mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- 23300VC10B ,
- 23300VC101
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
